تبلیغات
روان شناسی - دلبستگی در آزمایش هری هارلو

دلبستگی در آزمایش هری هارلو

 

نوع مطلب :مقالات روان شناسی ،

نوشته شده توسط:حسام سیف زرگر

    شوك عاطفی كودكی هفت ساله تا بزرگی همراهش است. وقتی كودك با عدم حضور مادرش روبه رو می شود نه تنها موجودیت مادر را از دست می دهد بلكه خاطرات، گفته ها و اعمال مادر را نیز از دست رفته می پندارد. غیاب ناگهانی مادر به ویژه در حضور كودك را می توان شروع رشد یك خلاء عاطفی بزرگ دانست كه به همین راحتی ها قابل جایگزینی نیست. عشق مادرانه دقیقاً فضای میانی عشق جسمانی و عشق روحی است. در این سنخ از عشق، با برآوردن نیازهای جسمی و احتیاجات روحی روبه روییم. عشق مادرانه جمع میان این دو و البته خود سویه سومی است كه با هیچ عشق دیگری قابل قیاس نیست. لذا غیاب ناگهانی این حضور مادرانه، به شوك عاطفی شدیدی دامن می زند.
    
    آزمایش هری هارلو روانشناس دانشگاه استنفورد در دهه 1950 بر روی میمون ها نشانگر این بود كه دلبستگی مادر فرزندی چیزی فراتر از نیاز به غذاست. آزمایش هری هارلو این بود كه میمون ها را چند ساعت بعد از تولدشان از مادران اصلی شان جدا می كرد و بین دو مادر ساختگی می گذاشت. یكی از مادران نرم بود و پارچه ای و مادر دیگر با سیم ساخته شده بود. مادران ساختگی جدا از جنس در غذا دادن هم متفاوت بودند. مادر سیمی با یك بطری بچگانه كه به آن وصل بود، غذا می داد و مادر پارچه ای غذا نمی داد. نیمی از بچه میمون ها در كنار مادر نرم و پارچه ای غذا می خوردند و نیمی دیگر توسط مادر سیمی. سوالی كه برای پژوهشگران مطرح بود این بود كه آیا این كودكان به مادری كه به آنها غذا می دهد دلبسته می شوند یا اینكه آنها مادر نرم و پارچه ای را ترجیح می دهند. نتایج نشان داد زمانی كه غذا توسط مادر سیمی به بچه میمون ها داده می شد آنها مادر نرم و پارچه ای را ترجیح می دادند و بیش از 15 ساعت در روز را با آن می گذراندند. در عوض تنها یك ساعت (و بیشتر در موقع غذا) پیش مادر سیمی می رفتند. «این آزمایش روشن ساخت كه راحتی تماس در مقایسه با شیردهی و تغذیه از اهمیت بسیار بیشتری در رشد واكنش های عاطفی برخوردار است.»
    هارلو در آزمایش بعدی خود نشان داد كه بچه میمون ها علاوه بر راحتی و آسایش، به خاطر امنیت به سراغ مادر پارچه ای خود می روند. او به بچه میمون ها اجازه داد در حضور و در غیاب مادر پارچه ای خود به كاوش در یك اتاق بپردازند. هنگامی كه مادر پارچه ای حضور داشت، بچه میمون ها از آن به عنوان پناهگاه برای كاوش اتاق استفاده می كردند و به همین خاطر بسیار نزدیك به آن حركت می كردند یا اگر دور می شدند فوراً به كنارش برمی گشتند.
    هنگامی كه مادر پارچه ای از اتاق بیرون برده می شد، بچه میمون ها غالباً بی حركت می ماندند، كز می كردند، می لرزیدند، جیغ می زدند و زوزه می كشیدند.
    آزمایش هارلو به طرز غیرقابل انكاری اثبات كرد كه عشق برای رشد طبیعی كودك جنبه حیاتی دارد و محرومیت از آن گاهی به مرگ می انجامد. این آزمایش باعث تغییرات اساسی در چگونگی رفتار و رویكرد پرورشگاه ها، بنگاه های فرزندخواندگی و گروه های خدمات اجتماعی به مساله مراقبت از كودكان انجامید. با اینكه آزمایش هارلو غیراخلاقی و بی رحمانه توصیف شد اما حقایقی را روشن ساخت كه تاثیرات عمیقی بر درك ما از رشد كودك به جا گذاشت.

نویسنده: مهسا حكمت
منبع: روزنامه شرق


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.